Bir Sohbet konuşması

SohbetSe Sohbet, Ortamında Konuşma DinLemek.
Ortalama bir günde ne kadar konuşuyorsunuz ve ne kadar dinliyorsunuz? Yani gerçek dinleme diğer kişinin ne söylediğini odaklanmak ve bunun yerine başka konuşmayı bitirdiğinde an söylerim parlak şey planlama, anla nerede?

Çoğumuz gibiyseniz, cevap: Yeterli değil. Çoğu insan, en çok konuştuğu kişinin, en akıllı noktayı oluşturduğu, başkalarının fikrini ikna ettiği, hatta en uzun ve en yüksek sesle konuştuğu bir yarışma sporu gibi davranışı tedavi etme eğilimindedir. Hepimiz bu tuzağa düşüyoruz. Hepimiz kendimizi, görüşümüzü desteklemek ya da üstün bilgimizi sergilemek için kesintiye, konuşmaya, ısrar etmeye ve esprilerle karşı karşıya buluyoruz.

Bununla ilgili durup düşünürseniz, bu yaklaşım, almamız gerekenin tam tersidir. Çoğu konuşmasında, en az yararlanan kişi ve en çok yararlanan kişi en az yararlanır.

İşte nedeni:

1. Bilgi güçtür.
Aslında, bilgi odaklı dünyamızda, ne kadar bildiğiniz, ne kadar paranız olduğundan ya da hemen hemen her şeyden çok , uzun vadeli başarınıza daha fazla fark yaratır . Konuşan bir kişi bilgiyi verir – genellikle istediğinden daha fazla bilgi verir. Dinleyen bir kişi bilgi almaktır. Bu alışverişte en iyi fırsatı kim alır?

2. Daha sonra pişman olacağınız bir şey ortaya çıkarmayacaksınız.
Bugün bir bilgi paylaşmıyorsanız, yarın her zaman paylaşabilirsiniz. Tersine, bugün bir bilgi parçasını paylaşırsanız, bir daha asla geri alamazsınız.

Bir şeyi kaç kez açığa çıkarmışsın ve sonra istemedin mi? Ya da kendine daha iyi bakabileceğine dair bir düşünceyi dile getirdin mi? Hepimiz bu deneyimleri bir ya da bir kez yaşadık. Ne kadar az söylüyorsanız, bilgi paylaşma şansınız o kadar küçük olur ve daha sonra bunu yapmadığınızı dile getirin.

3. Aptalca bir Sohbet edemsin ve söz söylemezsin.
Sohbetse, “Sessiz kalmak ve konuşmaktan ve tüm şüpheleri ortadan kaldırmaktan çok aptalca düşünmek daha iyi” dedi. Her zaman sessiz kalmanı önermiyorum. Ancak düşüncesizce, yetersiz bilgi veya yanlış bir varsayımdan söz etmek çok kolay. Bu, sizden daha az zeki görünmenizi sağlayabilir ve konuştuğunuzdan daha fazlasını dinlerseniz bunun gerçekleşme olasılığını en aza indirirsiniz.

4. Malzemenizi kullanmayacaksınız.
En sevdiğiniz iş gurubunuzla bir röportaj yapmaya veya bir web seminerine katıldınız mı, sadece guru’nun izleyiciye en son kitabında okuduğunuz bir hikayeyi anlattığını duymak için mi? Her zaman olur ve basit bir nedenden dolayı: Çoğumuzun sınırlı sayıda kişisel anekdotlar, deneyimler ve bilgelik incileri sınırlı bir kaynağımız var. Kaçınılmaz olarak, aynı olanları tekrar tekrar kullanarak kullanıyoruz.

Hikayeler ilk kez duyduğunda en taze hissi verir ve en fazla etkiye sahiptir. Doğru anı için tasarruf ederek onlara en fazla gücü verirsin.

5. Konuşmayı yapan kişi, anlaşıldığını ve önemsendiğini hissedecektir.
Çoğu insan daha çok dinlenmeyi arzu eden hayattan geçer. Konuşmaktan ziyade dinleyerek, konuşan insan için değerli bir şey veriyorsunuz. Özellikle de o kişinin söylediği şeyi alıyor ve başka bir şey düşünmüyorsanız. Konuşmacı bu hediyeyi takdir edecek ve bir bağ oluşturmuş olacaksınız. Kendisini anladığını ve doğrulandığını hissedecek. Güçlü bir ilişki kurma aracı ve özellikle güçlü bir Sohbet aracıdır.

6. İçeriden bilgi kazanabilirsiniz.
Binlerce mülakat yapmış biri olarak, hiçbir şey söylememe gücüne katılabiliyorum. Bazen bir kazayı kullanarak, bir kaynak bir soruya cevap vermeyi bitirdiğinde kullanırım ve bir sonraki soruma gelmeden önce bir iki dakikalığına kapalı kalırım. Çoğu zaman, diğer kişi sessizliği daha fazla bilgi ile doldurmak için atlayacaktır – bazen paylaşmayı planlamamış bir şey.

Bu manipülatif taktiği amaç için kullanmak isteyebilir veya istemeyebilirsiniz. Ama neredeyse her zaman, söylediğiniz kadar az, konuştuğunuz kişinin paylaşacağı daha fazla bilgi her zaman doğrudur.

7. Konuştuğunuzda insanlar dinleyecektir.
Kim daha yakından dinlersiniz – asla kapanmayan, ya da sadece bir zamanlar konuşan birileri? Her şeyde olduğu gibi, arz ve talep yasası doğrudur: Eğer fikirlerinizi sürekli paylaşırsanız, kimse onları aramayacaktır. Ne zaman sadece ne düşündüğünüzü söylerseniz, ya da sadece bir kez yerine bir noktaya işaret ederseniz, kelimelerinizin daha fazla ağırlığa sahip olması muhtemeldir.

Açık olmak gerekirse, her zaman görüşlerini kendinize saklamanızı önermiyorum. Çevrenizdeki insanlar neyi düşündüğünüzü bilmek zorundadırlar, böylece liderlik rolüne sahipseniz iki katına çıkabilirsiniz . Ancak, konuştuğunuzdan daha fazla dinlemeyi harcarsanız, konuştuğunuz insanların anladığınızı ve bağlandığınızı hissettiğinizde, aklınızı konuştuğunuzda, daha fazla dinlerler.

Araç çubuğuna atla
google-site-verification: google65df57c39a9107cd.html